Головні навички з ораторського мистецтва

ЧЕК-АП ОРАТОРА. Що необхідно вміти під час публічного виступу?

Навчок з ораторського мистецтва безліч. А тема мовної майстерності дуже велика. Недарма ж її, власне, і майстерністю назвали. Заразом з художньою, музичною, театральною…

Але я можу виділити певний «необхідний мінімум» навчок з ораторського мистецтва, з яким вже не соромно відкривати рота у повсякденному житті або виходити на сцену. База ораторського мистецтва, так би мовити.

Отже, які головні навички ораторського мистецтва маєте ви?

  1. ЗОРОВИЙ КОНТАКТ.
    Це перша навчичка ораторського мистецтва – cтабільно тримати його з будь-якою людиною, незалежно від її статусу, обставин і контексту стосунків. І не ховати очі під час спілкування.
  2. ПАУЗА.
    А це фундаментальна навчичка ораторського мистецтва. Поставлений темп мовлення, в якому паузи вибудовують ритм і розставляють акценти. Темп без поспіху і спотикань.
  3. ЧИСТЕ МОВЛЕННЯ.
    Е-е-е, ам-мм-м, ну-у-у…
    Це все слова і звуки-паразити, які засмічують ваше мовлення і заважають продертися до суті. Обов’язково слідкуйте за гігієною вашої мови!
  4. ГОЛОС.
    А саме виразне звучання: вміння грати інтонаціями, розставляти звукові акценти, яскраво та вільно виражати емоції. Геть монотонність! Голос – це і є ваш характер. Недарма ж ще Сократ промовляв: «заговори, щоб я тебе побачив».
  5. ЖЕСТИ.
    Одвічне питання оратора-початківця: «куди подіти руки?». Поставлені жести, витончені рухи, гармонійно вибудоване тіло – це візитівка вашої особистості і кращий розповідач хто ви є.
  6. СТРУКТУРА МОВЛЕННЯ.
    Вміння послідовно і лаконічно викладати думки – це не тільки про майстерність, але і про вихованість. Чому про вихованість? Бо це повага до ваших слухачів. Не займати їх час життя задовгими вступами, непотрібними подробицями, плутаним сюжетом та нудним оповіданням.

 

Тренер Вікторія Сулай

Це найнеобхідніші навчички з ораторського мистецтва.

Власне, це те, що повинна вміти сучасна людина: що живе в соціумі і спілкується з людьми.

Так, цьому не вчать у школах. На жаль, не вчать.
Хоча я вважаю, що вміння гарно говорити так само життєво необхідно, як і вміння рахувати або читати. А ораторське мистецтво гідно стати повноцінною шкільною дисципліною.

Проте, ніколи не пізно опанувати цю вишукану навичку ораторського мистецтва – гарно говорити і виступати.

Наймолодошму моєму учню з ораторського мистецтва було 8 років, а найстаршому – 73.
Тож, будь-який час для навчання ораторському мистецтву вдалий!

А я буду рада вам допомогти з розумінням і практикою ораторського мистецва!

Тренер з риторики Вікторія Сулай.