ЧЕК-АП ОРАТОРА. Що необхідно вміти під час публічного виступу?
Навчок з ораторського мистецтва безліч. А тема мовної майстерності дуже велика. Недарма ж її, власне, і майстерністю назвали. Заразом з художньою, музичною, театральною…
Але я можу виділити певний «необхідний мінімум» навчок з ораторського мистецтва, з яким вже не соромно відкривати рота у повсякденному житті або виходити на сцену. База ораторського мистецтва, так би мовити.
Отже, які головні навички ораторського мистецтва маєте ви?
- ЗОРОВИЙ КОНТАКТ.
Це перша навчичка ораторського мистецтва – cтабільно тримати його з будь-якою людиною, незалежно від її статусу, обставин і контексту стосунків. І не ховати очі під час спілкування. - ПАУЗА.
А це фундаментальна навчичка ораторського мистецтва. Поставлений темп мовлення, в якому паузи вибудовують ритм і розставляють акценти. Темп без поспіху і спотикань. - ЧИСТЕ МОВЛЕННЯ.
Е-е-е, ам-мм-м, ну-у-у…
Це все слова і звуки-паразити, які засмічують ваше мовлення і заважають продертися до суті. Обов’язково слідкуйте за гігієною вашої мови! - ГОЛОС.
А саме виразне звучання: вміння грати інтонаціями, розставляти звукові акценти, яскраво та вільно виражати емоції. Геть монотонність! Голос – це і є ваш характер. Недарма ж ще Сократ промовляв: «заговори, щоб я тебе побачив». - ЖЕСТИ.
Одвічне питання оратора-початківця: «куди подіти руки?». Поставлені жести, витончені рухи, гармонійно вибудоване тіло – це візитівка вашої особистості і кращий розповідач хто ви є. - СТРУКТУРА МОВЛЕННЯ.
Вміння послідовно і лаконічно викладати думки – це не тільки про майстерність, але і про вихованість. Чому про вихованість? Бо це повага до ваших слухачів. Не займати їх час життя задовгими вступами, непотрібними подробицями, плутаним сюжетом та нудним оповіданням.
Це найнеобхідніші навчички з ораторського мистецтва.
Власне, це те, що повинна вміти сучасна людина: що живе в соціумі і спілкується з людьми.
Так, цьому не вчать у школах. На жаль, не вчать.
Хоча я вважаю, що вміння гарно говорити так само життєво необхідно, як і вміння рахувати або читати. А ораторське мистецтво гідно стати повноцінною шкільною дисципліною.
Проте, ніколи не пізно опанувати цю вишукану навичку ораторського мистецтва – гарно говорити і виступати.
Наймолодошму моєму учню з ораторського мистецтва було 8 років, а найстаршому – 73.
Тож, будь-який час для навчання ораторському мистецтву вдалий!
А я буду рада вам допомогти з розумінням і практикою ораторського мистецва!
Тренер з риторики Вікторія Сулай.